Najlepsze filtry w oczyszczaczu powietrza: Który z nich jest odpowiedni dla Ciebie?

Z reguły większość oczyszczaczy powietrza posiada jonizator i filtr. Jonizator ma za zadanie wytwarzać ujemnie naładowane cząsteczki powietrza, które przyciągają dodatnio naładowane cząsteczki, takie jak kurz, sierść zwierząt domowych i pyłki. Filtr oczyszcza kurz, sierść zwierząt domowych i pyłki z powietrza - miejmy nadzieję, że dzięki temu powietrze będzie czystsze. W zależności od potrzeb lub budżetu, istnieje wiele różnych rodzajów filtrów do oczyszczacza powietrza. Niektóre z nich to: wstępny filtr węglowy, filtr HEPA, filtr z węglem aktywnym i filtr UV. Oto kilka dodatkowych informacji na temat tych czterech różnych typów filtrów oczyszczacza powietrza.

Wstępny filtr węglowy

Filtr wstępny wychwytuje większe cząstki kurzu i zanieczyszczeń, zanim dostaną się one do filtra HEPA oczyszczacza powietrza. Filtry wstępne są doskonałym dodatkiem do oczyszczacza powietrza, jeśli w domu jest dużo kurzu, sierści zwierząt domowych lub pyłków. Węglowy filtr wstępny jest najczęściej stosowanym filtrem wstępnym w oczyszczaczach powietrza. Filtry wstępne należy wymieniać co jeden do trzech miesięcy w zależności od wielkości filtra wstępnego i jakości powietrza w domu.

Filtry wstępne mogą być zmywalne lub jednorazowe. Zmywalne filtry wstępne są zazwyczaj połączeniem bardzo drobnego materiału węglowego i tkaniny syntetycznej. Zalecane są do domów, w których występują silne zanieczyszczenia wewnętrzne, takie jak kurz, dym lub sierść zwierząt domowych. Jednorazowe filtry wstępne należy wymieniać co jeden do trzech miesięcy, w zależności od środowiska, w którym używany jest oczyszczacz powietrza, oraz poziomu zanieczyszczeń w pomieszczeniach.

Filtr HEPA

Filtr HEPA to najczęstszy typ filtra stosowany w oczyszczaczach powietrza. Filtr HEPA jest przeznaczony do wychwytywania cząsteczek o wielkości nawet 0,3 mikrona, w tym kurzu, sierści zwierząt domowych, pyłków, bakterii i wirusów. Filtry HEPA są również stosowane w odkurzaczach, salach szpitalnych, okapach kuchennych oraz domowych i komercyjnych systemach HVAC. Filtry HEPA są doskonałe w wychwytywaniu bardzo małych cząstek, ale nie generują jonów ani ozonu.

Filtry HEPA powinny być wymieniane co jeden do trzech lat w zależności od sposobu użytkowania, jakości powietrza w pomieszczeniach i środowiska, w którym oczyszczacz powietrza jest używany. Jeśli filtr HEPA nie zostanie wymieniony, z czasem stanie się mniej skuteczny, zwiększając ilość cząsteczek w powietrzu. Czas, przez jaki filtr HEPA jest skuteczny, różni się w zależności od marki. Gdy filtr wymaga wymiany, oczyszczacz powietrza może nie być tak skuteczny w usuwaniu cząsteczek z powietrza.