Jak najlepiej masować mięśnie po treningu?

Trening może być obciążający, ale nie zawsze łatwo jest stwierdzić, jak ciężko pracują mięśnie w danej chwili. Nawet gdy trener lub coach obserwuje Cię i udziela wskazówek, trudno jest określić, nad czym trzeba jeszcze popracować. Dlatego dbanie o mięśnie po treningu jest tak samo ważne jak wykonywanie ćwiczeń na siłowni. Choć może się to wydawać lukrem na torcie, masowanie mięśni po treningu jest niezbędne dla utrzymania ich w zdrowiu, nawilżeniu i zadowoleniu. Trening obciąża mięśnie w sposób inny niż ten, do którego są przyzwyczajone, i powoduje powstawanie mikrouszkodzeń, które potrzebują czasu, by się zagoić. Bez odpowiedniej pielęgnacji potreningowej te mikrouszkodzenia będą się kumulować i skutkować opóźnieniem lub pogorszeniem wydajności podczas kolejnych treningów. Na szczęście istnieje kilka sposobów masowania mięśni po treningu, dzięki którym pozostaną one zdrowe i szczęśliwe!

W jaki sposób ćwiczenia fizyczne obciążają mięśnie?

Podczas ćwiczeń mięśnie są poddawane ogromnemu obciążeniu. Stres ten jest nie tylko fizyczny, ale także biochemiczny. Nagromadzenie kwasu mlekowego w wyniku niedostatecznego ukrwienia mięśni może powodować mdłości, zawroty głowy i skurcze. Ćwiczenia fizyczne mogą wywierać dodatkowy nacisk na mięśnie, stawy i więzadła, co może prowadzić do stanów zapalnych i bólu.

Ćwiczenia fizyczne powodują mikrouszkodzenia mięśni, dlatego po ich zakończeniu odczuwa się ból. Jest to normalne i zdarza się przy każdym rodzaju ćwiczeń. Podczas ćwiczeń mięśnie kurczą się, wywierając nacisk na naczynia krwionośne. Skurcz mięśni powoduje, że naczynia krwionośne stają się mniejsze. Gdy naczynia krwionośne są mniejsze, do mięśni dopływa mniej krwi, co powoduje skurcze mięśni. Skurcze są spowodowane zbyt silnym skurczem mięśni, który ogranicza ilość tlenu i substancji odżywczych dostarczanych do mięśni, co powoduje ich skurcz i zajęcie.

Wałkowanie pianką

Foam rolling to technika automasażu, którą ludzie stosują, by złagodzić ból mięśni, zwiększyć przepływ krwi i pomóc w uelastycznieniu. Można ją wykonywać przed lub po treningu, aby przygotować i schłodzić mięśnie. Foam rolling jest doskonałym narzędziem pomagającym rozluźnić najbardziej napięte mięśnie. Napięte mięśnie mogą powodować bóle, które nie pozwalają na dobre samopoczucie i uniemożliwiają osiągnięcie celów fitness.

Choć może być kuszące, by pominąć ten krok i nie dbać o mięśnie, ważne jest, by pamiętać, że może to pomóc w zapobieganiu urazom i sprzyjać lepszej regeneracji mięśni. Najlepszym sposobem wykorzystania pianki do rolowania jest rolowanie tam i z powrotem wzdłuż mięśnia, który chcesz rozluźnić, przez 30 sekund, a następnie przejście na drugą stronę. Możesz zwiększać nacisk, ale pamiętaj, by nie robić tego zbyt mocno, bo możesz uszkodzić mięsień. Foam rolling to doskonały sposób na rozluźnienie mięśni przed treningiem, co może zmniejszyć stres i napięcie w mięśniach, zwłaszcza jeśli są one szczególnie napięte.